Makaleler » 3 Boyutlu Duvar Kağıdı » Duvar Kağıdı Uygulaması Nasıl Yapılır ?

    Son zamanlarda Duvar Kağıtlarının çok yaygınlaşmasından dolayı , uygulamasının nasıl yapılacağı sorusu da beraberinde artmıştır. Her yerde ve her zaman Duvar Kağıdı ustası bulmak kolay değildir. Durum böyle olunca iş başa düştü, kendimiz duvar kağıdını kaplayacağız diyenlerin sayısı da oldukça artmıştır.
    
    Duvar Kağıtları genelde 2 şekildedir. Hazır halde, rulo halinde olan duvar kağıtları ve Özel ölçülere göre üretilen Dijital Baskı Duvar Kağıtlarıdır. Rulo halinde olan Duvar Kağıtları kaplanacak alanın Duvar yüksekliğine göre parçalanarak uygulanmaktadır. Rulo halindeki Duvar Kağıtları hep aynı desen birbirini tekrar ettiği için, desen tutturularak kesilmelidir. Bir de ÖZel ölçülere göre üretilen Dijital Baskı Duvar Kağıtları bulunmaktadır. Bu ürünler Duvarın Genişlik ve Yükseklik ölçülerine göre 1 metre genişliğinde parçalar halinde üretilmektedir. Tam duvarın ölçülerine göre üretildikleri için kaydırma desen ayarlama v.s işlemler bu ürünlerde yoktur. Örneğin 4 metre genişliğinde 2,5 metre yüksekliğinde bir duvarınız var , 4 adet 1 metre genişliğinde 2,5 metre yükskeliğinde parça gönderilmektedir. Her parçanın altında parça numaraları bulunmaktadır. Bu ürünler de sırası ile duvara uygulanmaktadır.

    Duvar Kağıdı uygulanacak zeminin öncelikle Pürüssüz , Tozsuz , Temiz ve kuru olmalıdır. Kaygan yağlı boyalı olan zeminlere duvar kağıdı yapışmaz. Saten alçılı pürüssüz yüzeyler en uygun zeminlerdir. Zemin ne kadar temiz ve düzgün olursa Kağıt uygulaması da o kadar güzel olacaktır. Pürüzlü zeminlerde Birleşim yerlerinde açmalar , kabarmalar meydana gelebilmektedir. Duvar iyice temizlendikten sonra tutkal hazırlama aşamasına geçebilirsiniz.

    Duvar kağıdı toz tutkalı paket üzerinde yazan miktar kadar su ile karıştırılarak hazırlanmaktadır. Kovaya doldurulan su içerisine toz tutkal  yavaş yavaş serperek aynı zamanda da su bir çubuk yardımıyla karıştırılarak hazırlanmalıdır. Karıştırılmasının sebebi tutkalın topak topak olmamasıdır. Tutkal iyice karıştırıldıktan sonra Süzme Bal gibi bir kıvam alacaktır. Bu kıvama geldiğinde Duvar Kağıdına sürmek için hazır demektir.

    Hazırlanan Tutkal Duvar Kağıdı parçalarının arkasına bir fırça yardımı ile iyice sürülmelidir. Kuru yer kalmaması çok önemlidir. Parçalara tutkal sürüldükten sonra Vinyl (Kalın, dokulu) Duvar kağıtları 5-10 dakika kadar bekletilmelidir. Bu zaman içerisinde Duvar Kağıdı tutkalı iyice  emecek ve yumuşayacaktır ve bu sayede daha kolay uygulanabilecektir.

    Hazırlanan parçalar sırası ile Duvara terazi alınarak , yamuk olmayacak şekilde yukarıdan aşağıya doğru uygulanmaya başlanabilir. Her parça sırası ile yanyana sıfıra sıfır açıklık kalmadan yapıştırılmalıdır. Yanlış veya yamuk olursa parça kaldırılıp tekrar yapıştırılabilir, veya bastırılarak kaydırılabilir. Bir Ragle veya plastik cetvel, spatula yardımı ile oluşan hava kabarcıkları hafif hafif taranarak birleşim yerlerinden dışarı atılmalıdır. Bütün parçalar bu şekilde yapıştırıldıktan sonra kağıt yüzeyinde kalan tutkal lekeleri nemli bez ile yavaş yavaş silinmelidir.

    Camlar kapalı halde 2-3 gün bekledikten sonra kağıt tamamen kuruyacaktır. Uygulama esnasında oluşan ufak defek kabarcıklar birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır. Yine de biz kendimiz yapamayız usta lazım derseniz istanbul içerisine usta ayarlayabilmekteyiz. Bizimle iletişime
geçebilirsiniz.

Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4